Zawarcie małżeństwa zawsze wiąże się z pewnymi formalnościami. W przypadku ślubu cywilnego konieczne jest udanie się do urzędu stanu cywilnego (USC), chociażby w celu ustalenia terminu ceremonii. Jakie jeszcze formalności przed zawarciem małżeństwa należy załatwić?

Kto może wziąć ślub cywilny?

Zgodnie z polskim prawem możecie zawrzeć małżeństwo cywilne, jeżeli:

  • jesteście pełnoletni (art. 10 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – KRiO);
  • jesteście stanu wolnego – nie pozostajecie w związku małżeńskim (art. 13 § 1 KRiO);
  • nie jesteście ze sobą spokrewnieni w linii prostej oraz nie jesteście rodzeństwem – np. nie może wziąć ślubu ojciec z córką, brat z siostrą (art. 14 § 1 KRiO);
  • nie jesteście ze sobą spowinowaceni w linii prostej – np. nie może wziąć ślubu synowa i teść (art. 14 § 1 KRiO);
  • nie jesteście w stosunku przysposobienia – adoptujący i adoptowany (art. 15 § 1 KRiO).

W świetle powyższego warto zwrócić uwagę na jedną rzecz. Mianowicie kobieta, która ukończyła 16. rok życia, może zawrzeć małżeństwo za zgodą sądu opiekuńczego. Podobnie wygląda kwestia osób pozostających w stosunku powinowactwa oraz dotkniętych chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym – konieczna jest zgoda sądu (art. 12 § 1 KRiO).

Natomiast osoby ubezwłasnowolnione całkowicie nie mogą zawrzeć małżeństwa.

Formalności przed zawarciem małżeństwa krok po kroku

Rzeczą, którą musicie ustalić na początku, jest to, gdzie chcecie zawrzeć małżeństwo – czy będzie to w urzędzie stanu cywilnego, czy też poza nim. W pierwszym przypadku bowiem musicie udać się do USC, w którym chcielibyście się pobrać, natomiast w drugim do USC właściwego dla miejsca, które wybraliście.

Jeżeli chodzi o formalności przed zawarciem małżeństwa, niezwykle istotne są dokumenty, które musicie przygotować. Mianowicie chodzi tutaj o:

  • dokumenty tożsamości – dowody osobiste lub paszporty (art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego – ustawy);
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej w kwocie 84 zł;
  • zezwolenie sądu opiekuńczego, jeśli jest potrzebne w danym przypadku;
  • zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika oraz pełnomocnictwo, jeśli związek miałby być zawarty w taki sposób (art. 6 § 1 KRiO i art. 76 ust. 3 ustawy);
  • jeżeli któreś z Was jest obywatelem polskim, ale nie ma polskich aktów stanu cywilnego:
    • zagraniczny odpowiednik aktu urodzenia (art. 77 ustawy);
    • zagraniczny odpowiednik aktu małżeństwa wraz z dokumentem, który potwierdzi ustanie albo unieważnienie małżeństwa, albo dokumentem, który potwierdzi nieistnienie małżeństwa, jeśli któreś z Was wcześniej było już w związku małżeńskim (art. 77 ustawy).

W razie wszelkich wątpliwości zawsze możecie zapytać kierownika USC i poprosić o wyjaśnienie.

Podczas wizyty w USC musicie jeszcze ustalić trzy kwestie. Mianowicie mam tutaj na myśli:

  • termin zawarcia małżeństwa;
  • złożenie tzw. zapewnienia o braku istnienia okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa – otrzymacie je do podpisania od kierownika USC (art. 76 ust. pkt 1 ustawy);
  • złożenie wniosku o zawarcie związku poza USC, jeżeli macie taką wolę (art. 85 ust. 5 ustawy).

Kiedy już wszystko zostanie załatwione, nie pozostanie Wam nic, jak tylko czekać na umówiony termin.

Czas oczekiwania

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami małżeństwo może zostać zawarte po upływie miesiąca od daty złożenia zapewnienia o tym, że nie wiecie o istnieniu okoliczności, które uniemożliwiałyby Wam to. W tym kontekście warto dodać, że zapewnienie to jest ważne przez 6 miesięcy, licząc od chwili jego złożenia. Jeżeli natomiast zachodzą szczególne okoliczności, czas oczekiwania może zostać skrócony (art. 4 KRiO).

W praktyce jednak czas oczekiwania uzależniony jest od dostępności wolnych terminów. W mniejszych miejscowościach jest zasadniczo mniej ślubów aniżeli w dużych aglomeracjach.

Podczas ceremonii

Formalności związane z zawarcie małżeństwa będzie trzeba dopełnić również w trakcie ślubu. Mianowicie musicie pamiętać, aby zabrać ze sobą dokumenty tożsamości – dowody osobiste lub paszporty. Co ważne, wymóg ten dotyczy nie tylko Was jako narzeczonych, ale i Waszych świadków (art. 84 ust. 1 ustawy).

Po złożeniu oświadczeń woli koniecznie musicie podpisać protokół zawarcia małżeństwa. Jest to kolejna formalność, o której trzeba pamiętać (art. 84 ust. 2 ustawy).

Kolejną istotną rzeczą jest zadbanie o obecność tłumacza lub biegłego, jeżeli któreś z Was nie włada językiem polskim (art. 32 ust. 2 ustawy).

Nazwiska po ślubie

Po zawarciu związku kierownik USC zapyta Was o to, jakie nazwiska będziecie nosić po ślubie. Możliwości są następujące:

  • każde z Was zachowa swoje dotychczasowe nazwisko;
  • do swojego nazwiska dodacie nazwisko małżonka, tworząc nazwisko dwuczłonowe;
  • spośród swoich nazwisk wybierzecie jedno, które będziecie nosić wspólnie (art. 25 § 1-3 KRiO).

Jeżeli nie złożycie oświadczeń w tym zakresie, pozostaniecie przy swoich dotychczasowych nazwiskach. Co istotne, nosząc dwa różne nazwiska, musicie zdecydować, jakie nazwisko będą nosić Wasze dzieci (art. 88 § 2 KRiO).

Formalności przed zawarciem małżeństwa mogą wydawać się skomplikowane, jednakże w większości przypadków tak nie jest. Warto pamiętać, że na wszelkie pytania i wątpliwości odpowie kierownik USC. Dzięki temu możecie mieć pewność, że nie pominiecie niczego ważnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *