Nawet w relacjach rodzinnych pojawiają się sytuacje, w których powstaje konieczność wyegzekwowania należności. Często taka sprawa trafia do sądu. Po wydaniu wyroku niekiedy powstaje też potrzeba przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego. Tutaj pojawiają się dwa skomplikowane pojęcia – tytuł egzekucyjny i tytuł wykonawczy. Co one oznaczają?
Tytuł egzekucyjny to urzędowy dokument, z którego wynika, że jedna osoba jest wierzycielem, a druga dłużnikiem, a ponadto wskazana jest w nim wysokość roszczenia.
Zgodnie z art. 777 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (KPC) tytułami egzekucyjnymi są:
Ponadto każdy tytuł egzekucyjny powinien zawierać następujące elementy:
Skoro już wiesz, czym jest tytuł egzekucyjny, przejdźmy teraz do omówienia tytułu wykonawczego.
Tytuł wykonawczy zdefiniowano w art. 776 KPC. Mianowicie w przepisie tym stwierdzono, iż podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności, chyba że ustawa stanowi inaczej.
W kontekście powyższego warto dodać, czym jest klauzula wykonalności. Otóż pod tym pojęciem należy rozumieć akt sądowy, który zawiera stwierdzenie sądu, że dany tytuł uprawnia do egzekucji oraz oznacza w razie potrzeby jej zakres.
Co ważne, dopiero po uzyskaniu klauzuli wykonalności wierzyciel może skierować należność do egzekucji komorniczej.
Zasadniczo, aby uzyskać tytuł wykonawczy, należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu. W przypadku, gdy tytuł egzekucyjny wydał sąd, wówczas klauzulę wykonalności nadaje sąd pierwszej instancji, przed którym toczyła się sprawa. Z kolei sąd drugiej instancji może nadać wspomnianą klauzulę, dopóki akta sprawy znajdują się w jego siedzibie. Od tej zasady są pewne wyjątki.
Należy dodać, iż w przypadku nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu po uprawomocnieniu się nakazu.
Istnieją również sytuacje, w których orzeczenie wydane przez sąd uzyskuje rygor natychmiastowej wykonalności. Wówczas nadanie klauzuli wykonalności nie jest konieczne. Chodzi tutaj o następujące sytuacje:
Wiele osób ma problem z odróżnieniem tytułu wykonawczego od tytułu egzekucyjnego. Różnica, jaka pomiędzy nimi zachodzi, jest jednak niezwykle istotna. Tytuł egzekucyjny stanowi bowiem stwierdzenie istnienia danej wierzytelności, z kolei tytuł wykonawczy umożliwia skierowanie sprawy do komornika, który podejmie egzekucję.