Spisanie testamentu jest niezwykle ważną czynnością w kontekście dziedziczenia. Przydatny jest także wykonawca testamentu. Kto może nim zostać i jakie są jego obowiązki? Odpowiem na te pytania poniżej.
Wykonawca testamentu to osoba, której głównym zadaniem jest sprawowanie zarządu masą spadkową oraz pieczy nad nią. W praktyce ostateczny zakres jego obowiązków zależy od spadkodawcy.
Kto może zostać wykonawcą testamentu? Otóż prawo nie jest zbyt rygorystyczne w tym zakresie. Mianowicie może nim być każda osoba fizyczna, która osiągnęła pełnoletność i posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Musi ona zostać wskazana wprost w testamencie przez spadkodawcę. Wykonawcą testamentu może być osoba będąca spadkobiercą. Równie dobrze może to być ktoś spoza tego grona.
Osoba, której spadkobierca powierzył pełnienie tej funkcji, może się nie zgodzić z jego wolą. W takim przypadku może osoba ta może złożyć odpowiednie oświadczenie przed sądem.
Warto zwrócić uwagę na jedną rzecz. Mianowicie od chwili powołania wykonawcy testamentu spadkobiercy tracą prawo do zarządzania masą spadkową. Mają jednak prawo do sprzedaży przypadającego im udziału w spadku.
Bardzo ważnym obowiązkiem wykonawcy testamentu jest wydanie składników spadku spadkobiercom.
Wykonawca testamentu może podejmować czynności przekraczające zwykły zarząd masą spadkową. W praktyce oznacza to, że może on np. sprzedać rzecz wchodzącą w skład masy spadkowej. W tym kontekście warto dodać, iż wykonawca testamentu zobowiązany jest do spłacenia długów spadkowych, a także wykonania zapisów i poleceń testamentowych. Z tego względu sprzedaż niektórych przedmiotów może okazać się niezbędna.
Warto również dodać, iż wykonawca testamentu może pozywać i być pozywanym w sprawach, które dotyczą zarządzania spadkiem. Najczęściej zdarza się, że osoba pełniąca tę funkcję jest pozywana za długi spadkowe przez wierzycieli spadkodawcy.
Jak najbardziej, wykonawcy testamentu należy się wynagrodzenie. Najczęściej spadkodawca ustanawia je w sporządzonym przez siebie oświadczeniu woli.
Gdyby jednak tak się nie stało, decyzję o przyznaniu wynagrodzenia podejmie sąd. Weźmie on pod uwagę zakres czynności, jakie podjął wykonawca testamentu.
Wynagrodzenie wykonawcy testamentu wchodzi w skład długów spadkowych. Oznacza to, że powinno zostać ono pokryte ze spadku, jaki pozostawił po sobie spadkodawca. Jeżeli jednak okaże się on niewystarczający, wówczas to spadkobiercy będą zobowiązani do jego pokrycia.
Bycie wykonawcą testamentu to bardzo poważne zadanie. Trzeba bowiem zadbać o wypełnienie wszystkich postanowień wynikających z tego dokumentu. W niektórych przypadkach trzeba też liczyć się z możliwością bycia pozwanym.