Alimenty to temat, który wzbudza wiele emocji. Nic dziwnego, to bowiem pieniądze, a tych nigdy nie jest zbyt wiele. Stąd też wiele osób zastanawia się, jakie świadczenia nie mają wpływu na wysokość alimentów. Przyjrzymy się temu problemowi w niniejszym artykule.
O alimentach pisałem już wcześniej na moim blogu. Tutaj omówiłem zagadnienia podstawowe z tą kwestią. Z kolei z tego artykułu dowiesz się, od czego zależy wysokość świadczenia alimentacyjnego. Zachęcam Cię do przeczytania tamtych wpisów, zanim przejdziesz do dalszej części tekstu.
Niektóre świadczenia przyznawane w ramach systemu pomocy społecznej i wsparcia rodzinnego nie wpływają na wysokość alimentów. Oznacza to, że ich otrzymywanie nie zmniejsza ani nie zwiększa obowiązku alimentacyjnego rodzica względem dziecka.
Do świadczeń, które nie są brane pod uwagę przy ustalaniu alimentów, należą:
Reasumując, wszystkie powyższe świadczenia mają charakter wsparcia socjalnego i nie mogą zastąpić ani pomniejszyć kwoty należnych alimentów.
Mówiąc najprościej, jeżeli pobierasz jedno ze wskazanych powyżej świadczeń i starasz się o alimenty bądź ich podwyższenie, jego wysokość nie będzie brana pod uwagę przez sąd. Warto o tym wiedzieć, kiedy będziesz odpierać twierdzenia strony zobowiązanej do płacenia alimentów przed sądem.
Alimenty to dla wielu osób, najczęściej dla matek, środki, które umożliwiają pełniejsze zaspokajanie potrzeb dziecka. Co ważne, obowiązek łożenia na utrzymanie dziecka ma charakter ustawowy. Uzyskiwanie niektórych świadczeń, np. 800+, nie ma jednak wpływu na ich wysokość.