Alimenty - co warto wiedzieć? Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Alimenty są świadczeniem, które przysługuje wielu osobom uprawnionym. Mogą to być nie tylko dzieci, ale i rozwiedziony małżonek, a nawet rodzice. W niniejszym artykule skoncentruję swoją uwagę głównie na pierwszym ze wskazanych przed chwilą przypadków.

Czym są alimenty?

Alimenty to nic innego jak regularne i obowiązkowe świadczenie na rzecz osób fizycznych, do którego zobowiązane są inne osoby fizyczne.

Istnieją trzy źródła obowiązku alimentacyjnego. Są one następujące:

  • pokrewieństwo;
  • powinowactwo;
  • małżeństwo;

W kontekście alimentów warto jeszcze zwrócić uwagę na wyjaśnienie pewnych pojęć – wierzyciela i dłużnika, a także pokrewieństwa. O tym ostatnim piszę tutaj.

Wierzycielem jest osoba, która może żądać spełnienia świadczenia od kogoś, z kim łączy ją stosunek zobowiązaniowy. Z kolei dłużnik to osoba zobowiązana do spełnienia świadczenia na rzecz wierzyciela.

Obowiązek alimentacyjny

Wróćmy jeszcze do pojęcia stosunku zobowiązaniowego. Jest to stosunek natury rodzinnoprawnej, z którego wynika obowiązek alimentacyjny. Wiąże on wierzyciela (uprawnionego) i dłużnika (zobowiązanego), a jego przedmiotem jest zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb tego pierwszego, pod warunkiem, że nie jest on w stanie utrzymać się samodzielnie.

Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRiO) obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. To jednak nie wszystko, albowiem obciąża on także powinowatych na mocy art. 144 KRiO.

Co ważne, obowiązek alimentacyjny można realizować nie tylko poprzez zapewnienie środków pieniężnych. Może to być bowiem także zapewnienie mieszkania, przyborów naukowych, czy też wychowania.

Warto podkreślić, że obowiązek alimentacyjny ma charakter ściśle osobisty. Oznacza to, że nie może on być przedmiotem potrącenia, egzekucji oraz zastawu. Nie można również zrzec się alimentów.

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?

Odpowiedź na postawione powyżej pytanie nie jest tak prosta, jak może to się wydawać na pierwszy rzut oka. Otóż w naszym społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że alimenty należy płacić do 26. roku życia dziecka. Nie jest to jednak prawdą.

Mianowicie zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego może dojść dopiero wówczas, gdy dziecko będzie w stanie samodzielnie się utrzymywać. Chodzi więc tutaj o sytuację, w której dziecko będzie osiągało dochody w takiej wysokości, która pozwoli mu zaspokajać swoje usprawiedliwione potrzeby.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na ogólną tendencję, którą widać nie tylko wśród młodych ludzi w Polsce, ale i w innych krajach. Otóż coraz później są oni w stanie utrzymywać się samodzielnie, co jest bezpośrednio związane ze zmianą realiów ekonomicznych.

Temat alimentów wzbudza wiele emocji. Mając tego świadomość, już dziś zapowiadam, że za jakiś czas pojawią się kolejne artykuły poświęcone tej problematyce.

One thought on “Alimenty – co warto wiedzieć?

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *