Wiele par w Polsce decyduje się na zawarcie małżeństwa w kościele, które wywołuje również skutki cywilnoprawne. To rozwiązanie jest szczególnie interesujące dla osób wierzących. Zastanówmy się dzisiaj, jakie formalności przed ślubem konkordatowym należy załatwić.
Załatwianie formalności przed ślubem konkordatowym musicie rozpocząć od wizyty w urzędzie stanu cywilnego (USC). Tam uzyskacie bowiem zaświadczanie stwierdzające brak przeciwwskazań do zawarcia ślubu. Przekażecie je duchownemu w parafii, w której chcecie zorganizować ceremonię.
Musicie pamiętać, że ślub konkordatowy to w rzeczywistości ślub wyznaniowy, który wywołuje skutki w sferze prawa państwowego. Szerzej o tych skutkach pisałem w moim poprzednim artykule, który możecie przeczytać tutaj.
Zawarcie małżeństwa w Kościele katolickim wiąże się jednak z koniecznością spełnienia określonych wymogów. Przyjrzymy się im pokrótce poniżej.
Pierwszą z formalności przed ślubem konkordatowym, jaką trzeba załatwić, jest odbycie nauk przedmałżeńskich. Mają one na celu przybliżenie katolickiej koncepcji małżeństwa jako sakramentu, związku, który jest nierozerwalny i wyłączny. W związku z tym zawarcie małżeństwa wymaga przemyślenia i dogłębnego poznania nauki Kościoła w tym zakresie.
Gdzie możecie odbyć nauki przedmałżeńskie? Co jakiś czas tego rodzaju kursy organizują parafie. Ich wymiar jest różny, w zależności od potrzeb i możliwości. Spotkania odbywają się zwykle w tygodniu albo w weekendy, a niektóre parafie dopuszczają nawet możliwość nauk online.
Nauki przedmałżeńskie kończą się uzyskaniem zaświadczenia.
Omawiając kwestię formalności przed ślubem konkordatowym, należy zwrócić uwagę na konieczność odbycia wizyt w poradni życia rodzinnego. Są to trzy indywidualne spotkania. Podczas nich specjaliści przedstawią Wam akceptowane przez Kościół naturalne metody planowania potomstwa.
Wizyty w poradni życia rodzinnego kończą się uzyskaniem zaświadczenia.
Spowiedź nie powinna być traktowana jako formalność. Jest to bowiem sakrament i w ten sposób należy do niej podchodzić. Co więcej, osoby, dla których wiara odgrywa istotną rolę w życiu, spowiadają się regularnie, np. co miesiąc.
Spowiedź przed zawarciem małżeństwa powinna zostać odbyta na 2-3 dni przed ceremonią. Duchowni zalecają również wcześniejszą spowiedź – na 2-3 miesiące przed ślubem. Narzeczeni, którzy mieszkają razem, nie mogą jednak z niej skorzystać ze względu na brak spełnienia warunków sakramentu spowiedzi.
Niezwykle ważną formalnością przedślubną są zapowiedzi. To publiczne ogłoszenie, że dane osoby mają zamiar zawrzeć związek małżeński. Mogą zostać one wygłoszone ustnie po Mszy świętej albo w formie pisemnej, zarówno w parafii narzeczonej, jak i narzeczonego.
Zapowiedzi mają przede wszystkim znaczenie informacyjne. Gdyby bowiem ktoś z wiernych wiedział o przeszkodach uniemożliwiających Wam zawarcie małżeństwa, miałby moralny obowiązek poinformowania o tym proboszcza. Tego typu sytuacje zdarzają się jednak w praktyce rzadko.
W powyższym wpisie omówiłem sytuację, w której narzeczeni są katolikami. W życiu zdarzają się jednak różne przypadki, czasami bowiem katolik zawiera związek małżeński z chrześcijaninem innego wyznania (np. prawosławnego lub anglikańskiego), z wyznawcą innej religii (np. buddyzmu) lub z ateistą. Problemom tym przyjrzymy się za jakiś, czas w dalszych wpisach na moim blogu.