Intercyza to inaczej małżeńska umowa majątkowa. Można ją zawrzeć zarówno przed ślubem, jak i po nim. W moim kolejnym wpisie skoncentrujemy się na tym drugim przypadku. Co warto wiedzieć na temat intercyzy zawieranej po ślubie?
Omawiając zagadnienie intercyzy, należy koniecznie zwrócić uwagę na małżeńskie ustroje majątkowe. Te dwie kwestie wiążą się bowiem bezpośrednio ze sobą. Nie będę jednak powtarzał tego, co już możesz znaleźć na moim blogu. Otóż tutaj znajduje się artykuł poświęcony małżeńskim ustrojom majątkowym.
Najczęściej intercyza kojarzy się z brakiem wzajemnego zaufania w związku. Niekoniecznie wyobrażenie to musi być zgodne z prawdą, ponieważ istnieją inne powody, dla których warto zawrzeć małżeńską umowę majątkową.
Wiele osób zawiera intercyzę, aby zabezpieczyć swojego małżonka. Mianowicie chodzi tutaj o sytuację popadnięcia w długi, co może się zdarzyć szczególnie podczas prowadzenia działalności gospodarczej. W takim przypadku wierzyciel może domagać się zaspokojenia wyłącznie z majątku osobistego danego małżonka. Wówczas drugi małżonek może mu pomóc zaspokoić podstawowe potrzeby.
Odpowiedź na powyższe pytanie może być tylko jedna – zdecydowanie nie. Najważniejsze jest bowiem przeanalizowanie danej sytuacji.
Warto zwrócić uwagę, że zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej jest proste. Małżonkowie muszą tylko stawić się u notariusza w wyznaczonym terminie i złożyć tam zgodne oświadczenia woli.
W kontekście powyższego warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Mianowicie istnieje także możliwość ustalenia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną. Wymaga to jednak orzeczenia sądu.
Relacje majątkowe układają się różnie w poszczególnych związkach małżeńskich. Ma to m.in. związek z tym, w jaki sposób małżonkowie zarabiają. Warto jednak wiedzieć, że także po ślubie istnieje możliwość zawarcia intercyzy i tym samym zabezpieczenia interesów majątkowych.