Kiedy umiera spadkodawca, jego spadkobiercy wchodzą w ogół praw i obowiązków, które on pozostawił. Wówczas pojawia się także kwestia pochówku. Czy zatem koszty pogrzebu wchodzą w skład spadku?
Zgodnie z art. 922 § 3 Kodeksu cywilnego do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów zwykłych i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach księgi niniejszej.
W kontekście powyższego warto przypomnieć, że w skład spadku wchodzą nie tylko aktywa, ale i pasywa, czyli długi spadkowe. Koszty pogrzebu to nic innego jak właśnie przykład tych ostatnich.
Dla spadkobierców niezwykle istotne jest, co zalicza się do kosztów pogrzebu. Muszą oni bowiem wiedzieć, na jakie wydatki się przygotować i jakie formalności załatwić.
Koszty pogrzebu należy rozumieć szeroko. Oznacza to, że zaliczają się do nich wydatki związane z transportem i przechowaniem zwłok, zakup trumny, miejsca na cmentarzu, nagrobka, kwiatów, organizacji stypy, a także inne wydatki związane z pochówkiem.
W kontekście powyższego warto zwrócić uwagę, że koszty pogrzebu powinny odpowiadać miejscowym zwyczajom. Przede wszystkim chodzi tutaj o koszty nagrobka. Otóż zmarły ma prawo do takiego nagrobka, jaki jest przyjęty w danym środowisku. Co więcej, powinien on także odpowiadać zwyczajom związanym z wyznawaną przez spadkodawcę religią.
Osobom wskazanym w przepisach przysługuje zasiłek pogrzebowy. Chodzi tutaj o:
Obecnie zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł, niezależnie od kosztów pochówku. Politycy obecnie rządzącej koalicji zapowiadali kilka miesięcy temu jego podwyższenie, jednakże jak dotąd do tego nie doszło.
Nie od dziś wiadomo, że pogrzeb to duży wydatek, szczególnie w dużych miastach. Warto jednak wiedzieć, że koszty z nim związane wchodzą w skład długów spadkowych i obciążają spadkobierców. Może je nieco zmniejszyć dzięki zasiłkowi pogrzebowemu, aczkolwiek wysokość tego świadczenia raczej na pewno nie pokryje całości wydatków.