Zawarcie małżeństwa skutkuje powstaniem wspólnoty majątkowej. Należy jednak wiedzieć, że są inne małżeńskie ustroje majątkowe. W moim kolejnym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.
Jako małżeński ustrój majątkowy należy rozumieć zasady regulujące stosunki majątkowe w danym małżeństwie. Regulują one m.in. kwestię własności składników majątku, które zostały nabyte po ślubie.
W kontekście powyższego należy zwrócić uwagę, że w małżeństwie, w którym panuje wspólnota majątkowa, można wyróżnić dwa rodzaje majątków. Pierwszym jest majątek wspólny, natomiast drugim majątek osobisty (męża i żony).
Majątek wspólny stanowią wszystkie przedmioty, które zostały nabyte po zawarciu małżeństwa. Jedynie on podlega podziałowi w razie rozwodu. Natomiast majątek osobisty to przedmioty nabyte przed zawarciem związku.
Podstawowym ustrojem majątkowym jest małżeńska wspólność ustawowa. Jak sama nazwa wskazuje, powstaje ona z mocy ustawy, a więc „automatycznie” po zawarciu małżeństwa. Omówiłem ten ustrój pokrótce we wcześniejszej części artykułu.
Możecie jednak zdecydować, że chcecie zmienić ustrój majątkowy. W jaki sposób można to zrobić? Otóż możecie zawrzeć majątkową umowę małżeńską, czyli tzw. intercyzę, i uregulować w niej kwestie majątkowe w Waszym związku.
Warto również dodać, iż wspólność ustawowa nie powstanie w momencie zawarcia związku, jeżeli jedno z Was było ubezwłasnowolnione lub gdy wcześniej ogłoszono jego upadłość.
Przed chwilą wspomniałem o intercyzie. Umowa ta powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, w przeciwnym razie będzie ona nieważna.
Na mocy małżeńskiej umowy majątkowej możecie zdecydować się na jedno z następujących rozwiązań:
Na który z powyższych modeli warto się zdecydować? Jak mawiają prawnicy, to zależy. Warto dokładnie przeanalizować Waszą sytuację finansową i wówczas podjąć decyzję.
Przymusowy ustrój majątkowy wiąże się zawsze z powstaniem rozdzielności majątkowej. Jest on skutkiem orzeczenia sądowego albo wynika z ustawy. Oznacza to, że nie macie wpływu na wybór tego ustroju.
Kiedy powstaje przymusowy ustrój majątkowy? Najlepszym przykładem takiej sytuacji jest orzeczenie przez sąd separacji.
Zawarcie związku małżeńskiego ma wpływ na wiele aspektów życia, także na wymiar finansowy. Z tego względu warto mieć świadomość regulacji prawnych dotyczących małżeńskich ustrojów majątkowych. To właśnie obowiązujący w danym związku model decyduje o tym, co jest czyje i co – w razie rozstania – podlega podziałowi.
2 thoughts on “Małżeńskie ustroje majątkowe – co warto wiedzieć?”