Osoba będąca stroną lub uczestnikiem postępowania cywilnego może wnieść również o zabezpieczenie roszczeń, których dochodzi. Ma to na celu zapewnienie tymczasowej ochrony prawnej, a także zapobieżenie ewentualnym działaniom pozwanego, którego mogłyby wywołać negatywne skutki. Co warto wiedzieć o tej niezwykle przydatnej instytucji?
W myśl art. 7301 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (KPC) z żądaniem zabezpieczenia może wystąpić każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
W kontekście powyższego należy zwrócić szczególną uwagę na zwrot uprawdopodobni. Otóż nie jest on równoznaczny ze słowem udowodni. Nie oznacza to jednak, że sąd dokona zabezpieczenia po złożeniu przez stronę oświadczenia w tym zakresie. Należy bowiem przygotować odpowiedni materiał, na podstawie którego sąd rozstrzygnie w kwestii danego żądania.
Do udzielenia zabezpieczenia przez sąd wymagane jest istnienie interesu prawnego. Możemy o nim mówić, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi bądź utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub osiągnięcie celu postępowania w sprawie (art. 7301 § 2 KPC).
Warto także zwrócić uwagę na następującą kwestię. Otóż sąd ustanawiając zabezpieczenie, rozważy interesy wszystkich stron i uczestników danego postępowania.