Wiele osób, które uzyskały rozwód, zawarło wcześniej związek małżeński w Kościele katolickim. Chciałyby one wziąć kolejny ślub, nie rezygnując przy tym z uczestnictwa w sakramentach. Czy jest to w ogóle możliwe?
Mówiąc najprościej, ponowny ślub w Kościele katolickim jest możliwy, jeżeli strony uzyskają wcześniej wyrok stwierdzający nieważność zawartego przez nie związku. Wskutek takiego orzeczenia uznaje się bowiem, że dane małżeństwo w ogóle nie zostało zawarte w świetle prawa kanonicznego.
W związku z powyższym – zasadniczo – nic nie stoi na przeszkodzie, aby dane osoby mogły zdecydować się na ponowny ślub w Kościele – zarówno z innymi narzeczonymi, jak i ponownie ze sobą. Może się bowiem tak zdarzyć, że okoliczności, które leżały u podstaw orzeczenia nieważności małżeństwa, ustały z biegiem czasu, przez co ponowne wyrażenie zgody małżeńskiej będzie wolne od wad.
Jak już wcześniej zasygnalizowałem, ponowny ślub w Kościele możliwy jest zasadniczo. Otóż może się zdarzyć, że osoba będąca stroną procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, a nawet obydwie strony, mogą otrzymać zakaz zawarcia małżeństwa. Sąd ma prawo nałożyć tego typu zakaz na osobę, która spowodowała, że dany związek był nieważny – np. poprzez swoją chorobę psychiczną bądź wprowadzenie drugiej strony w błąd.
W kontekście powyższego należy zwrócić uwagę, iż w dwóch przypadkach sąd biskupi ma obowiązek nałożyć zakaz zawarcia małżeństwa. Chodzi tutaj o sytuację, w której związek uznano za nieważny z powodu niemocy płciowej (impotencji) o charakterze bezwzględnym oraz psychicznej niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich.
Racją zastosowania zakazu jest pragnienie zapobieżenia sytuacji, w której dana osoba ponownie mogłaby doprowadzić do nieważności małżeństwa. Jest to więc pewna forma ochrony innych.
Warto jednak wiedzieć, że zakaz, o którym mowa, może zostać zniesiony. W tym celu należy wystąpić z odpowiednim wnioskiem do sądu biskupiego, który rozpoznał sprawę w pierwszej instancji. Wówczas skieruje on petenta na badanie biegłego i – jeśli jego wynik będzie pozytywny – uchyli zakaz.
Zawarcie małżeństwa w Kościele katolickim jest czynnością prawną, w związku z czym konieczne jest spełnienie określonych wymogów do jego ważności. Jeżeli dany związek zostanie uznany za nieważny, wówczas strony mogą wziąć ponowny ślub w Kościele. Gdyby nawet sąd biskupi nałożył zakaz zawarcia małżeństwa, wówczas istnieje możliwość jego uchylenia.