W jednym z moich poprzednich wpisów omówiłem problematykę związaną z rozwodem. Dziś zastanowimy się, czym jest porozumienie rodzicielskie. Na jego zawarcie decyduje się wiele rozstających się par. Co warto wiedzieć na ten temat?
Porozumienie rodzicielskie to nic innego jak zgodne stanowisko rozstających się rodziców, które dotyczy istotnych kwestii związanych z ich małoletnimi dziećmi. Niekiedy bywa ono również nazywane planem wychowawczym lub planem rodzicielskim.
Należy zwrócić uwagę, że w przepisach nie zawarto żadnych wymogów dotyczących tego, co powinno zawierać porozumienie rodzicielskie. W praktyce oznacza to, że rodzice mogą swobodnie zdecydować, jakie sprawy chcieliby w nim uregulować. Najczęściej chodzi tutaj o takie kwestie jak edukacja dziecka, jego leczenie, harmonogram kontaktów i wakacyjnych wyjazdów.
W tym kontekście warto zwrócić uwagę na art. 58 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRiO), w którym postanowiono, iż w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
Jak już wspomniałem, nie ma żadnych wymogów co do treści porozumienia rodzicielskiego. Niemniej jednak istnieją pewne elementy, które warto w nim zawrzeć.
Mając na uwadze powyższe, rekomendowałbym, aby w omawianym dokumencie uregulować następujące kwestie:
Z doświadczenia dodałbym jeszcze jeden zapis. Mianowicie zastrzeżenie, że rodzice zobowiązują się do rozstrzygania ewentualnych sporów w sposób polubowny z poszanowaniem praw dziecka.
Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta – tak, jak najbardziej można dokonać zmian w porozumieniu rodzicielskim, jeżeli pojawi się taka potrzeba. Warto jednak uczynić to w formie pisemnej, aby rodzice mieli pewność co do treści i zakresu modyfikacji.
Gdyby jednak okazało się, że dokonanie zmian w porozumieniu rodzicielskim jest konieczne, ale ze względu na konflikt lub rozbieżność oczekiwań nie jest możliwe, wówczas pozostaje skierowanie sprawy do sądu.
Z mojego doświadczenia jednoznacznie wynika, że zawarcie porozumienia rodzicielskiego jest korzystne nie tylko dla rozstających się rodziców, ale i dla dziecka. Dlaczego? Przede wszystkim porozumienie to pozwala polubownie i szybko uregulować najważniejsze kwestie związane z wychowaniem dziecka. Wpłynie to pozytywnie na czas postępowania rozwodowego – bez względu czy sąd rozpoznaje kwestię winy w rozkładzie pożycia, czy też nie.
Krótszy proces to także mniejsze koszty. Honorarium adwokata lub radcy prawnego jest bowiem wyższe, jeżeli musi on uczestniczyć w postępowaniu dowodowym, co wynika z większego nakładu jego pracy.
Ponadto, jeśli już dochodzi do rozstania rodziców, warto zadbać o to, aby odbyło się ono w przyjaznej atmosferze. Konflikt bowiem nikomu nie służy, działa wręcz wyniszczająco na wszystkich jego uczestników.
Jeżeli jest taka możliwość, zawsze warto załatwiać sprawy polubownie. Dobrą okazją ku temu jest zawarcie porozumienia rodzicielskiego, które zdecydowanie skraca formalności związane z rozwodem. To również możliwość rozstania się w przyjaznej atmosferze oraz podjęcia współdziałania na rzecz dobra dziecka.
One thought on “Porozumienie rodzicielskie – co warto wiedzieć?”