Jak przyjęło się mówić, rodzina jest podstawową komórką społeczną. Nic więc dziwnego, że stała się ona przedmiotem uwagi ustawodawców na całym świecie. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym aktom prawnym regulującym problematykę rodziny.
Najważniejszym aktem prawnym w Polsce jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, która została uchwalona w dniu 2 kwietnia 1997 r. Zawiera ona normy zapewniające ochronę prawną małżeństwa, rodziny, rodzicielstwa i macierzyństwa (art. 18). Warto również zwrócić uwagę na art. 20, 21 i 22 Konstytucji RP. Mianowicie w przepisach tych ujęto ochronę własności, co także stanowi zabezpieczenie podstawowych praw rodziny.
Szczegółowe regulacje dotyczące funkcjonowania rodziny, a więc np. zawarcia małżeństwa, stosunków majątkowych w małżeństwie, rozwiązywania małżeństwa, władzy rodzicielskiej czy też adopcji, można natomiast znaleźć w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Ustawa ta została uchwalona w dniu 25 lutego 1964 r., a następnie była wielokrotnie nowelizowana. Ponadto przepisy chroniące rodzinę i jej interesy można znaleźć także w Kodeksie cywilnym, Kodeksie pracy, a nawet w Kodeksie spółek handlowych.
Nie bez znaczenia są również ustawy szczególne. W tym kontekście warto wymienić Prawo o aktach stanu cywilnego, ustawę o świadczeniach rodzinnych, ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz ustawę o świadczeniach rodzinnych.
W systemie prawa międzynarodowego funkcjonuje wiele aktów, które w sposób bezpośredni lub pośredni odnoszą się do kwestii rodziny. Najlepszym tego przykładem jest Europejska Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Europejska konwencja o przysposobieniu dzieci oraz Europejska konwencja o statusie prawnym dziecka pozamałżeńskiego. Co więcej, regulacje dotyczące rodziny można znaleźć także w Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych i w Konwencji o prawach dziecka.
Problematyka związana z ochroną rodziny stała się także przedmiotem uwagi twórców Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Z kolei w Karcie Narodów Zjednoczonych można znaleźć ogólne zapisy, które można odnieść także kwestii związanych z funkcjonowaniem rodziny.
Ochrona rodziny jest ważnym elementem również religijnych systemów prawnych. Widać to szczególnie dobrze na przykładzie Kościoła katolickiego. Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. zawiera bowiem liczne przepisy dotyczące prawa małżeńskiego – podobnie Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich z 1990 r.
Także w judaizmie i w islamie można znaleźć normy odnoszące się do życia rodzinnego. Religie te przykładają bowiem dużą wagę do tej kwestii. Nie inaczej jest również w hinduizmie i buddyzmie.
Problematyka rodziny stała się przedmiotem uwagi wielu systemów prawnych. Z naszego punktu widzenia najważniejsze są akty prawa polskiego, jednakże nie należy zapominać o regulacjach międzynarodowych. Dla wielu osób istotne są też przepisy wspólnot religijnych, do których należą.