Opieka naprzemienna jest rozwiązaniem, które coraz częściej interesuje rozstających się rodziców. Nic dziwnego, wielu psychologów jednoznacznie wskazuje, że jest ona niezwykle korzystna z punktu widzenia rozwoju dzieci. Co warto wiedzieć o pieczy naprzemiennej?
Opieka naprzemienna to nic innego jak sposób sprawowania pieczy nad dzieckiem. Wygląda on tak, że każde z rodziców sprawuje opiekę nad dzieckiem w określonych, równych okresach czasu – np. po miesiącu lub po kwartale. Przykładowo – dziecko mieszka miesiąc u matki, a następnie miesiąc u ojca.
Warto zwrócić uwagę, że w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (KRiO) nie ma definicji tej instytucji. Podstawę prawną do zastosowania opieki naprzemiennej stanowi art. 58 § 1a oraz art. 107 KRiO.
Być może zastanawiasz się, jak piecza naprzemienna ma się do władzy rodzicielskiej. Postaram się to wyjaśnić poniżej.
Otóż, aby sprawowanie opieki naprzemiennej było możliwe, każdemu z rodziców musi przysługiwać pełnia władzy rodzicielskiej. Jest to warunek absolutnie podstawowy. W kontekście powyższego warto zwrócić uwagę, że rozstrzygnięcie o władzy rodzicielskiej jest obligatoryjnym elementem wyroku rozwodowego.
To pytanie pojawia się niezwykle często. Otóż nie istnieje żaden przepis, który wykluczałby obowiązek spełniania świadczeń alimentacyjnych w takim przypadku.
Decydując o alimentach w przypadku opieki naprzemiennej, sąd bierze pod uwagę dwa zasadnicze czynniki. Pierwszym jest faktyczny czas, jaki dziecko będzie spędzać z każdym z rodziców, natomiast drugim możliwości zarobkowe i majątkowe każdego z nich. Niezwykle istotne jest, aby dziecko miało podobne warunki zarówno u ojca, jak i u matki.
Można jednak powiedzieć, że w wypadku opieki naprzemiennej alimenty są niższe niż w sytuacji, gdy piecza jest sprawowana w inny sposób.
Opieka naprzemienna jest coraz częściej jest stosowana przez rozstających się rodziców. Wynika to przede wszystkim ze świadomości, iż jest to rozwiązanie korzystne nie tylko dla nich, ale przede wszystkim dla rozwoju dziecka. Niektórzy również upatrują tutaj sposobu na uniknięcie płacenia alimentów. W rzeczywistości jednak ustanowienie pieczy naprzemiennej nie wyklucza obowiązku alimentacyjnego.