Dbanie o majątek jest niezwykle istotnym aspektem życia rodzinnego. Zgromadzone środki i prawa pozwalają bowiem zabezpieczyć przyszłość kolejnych pokoleń. Rozwiązaniem, które warto rozważyć w takiej sytuacji, jest testament. Dziś przyjrzymy się bliżej tej instytucji prawa cywilnego.
Testament to nic innego jak czynność prawna dokonywana na wypadek śmierci. Ma ona na celu rozrządzenie majątkiem (aktywami i pasywami) testatora (osoby sporządzającej testament).
Testator, zwany też spadkodawcą, wskazuje w testamencie, kto i w jakiej części nabędzie pozostawiony przez niego spadek. Zgodnie z prawem może nim być wyłącznie osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, a więc jest pełnoletnia i nie została ubezwłasnowolniona. W tym miejscu pragnę podkreślić jedną rzecz – otóż nie ma możliwości sporządzenia testamentu łącznego, np. przez małżeństwo.
W przepisach Kodeksu cywilnego przewidziano kilka rodzajów testamentów. Na mocy przepisów tejże ustawy możemy wyróżnić dwa typy testamentów – zwykłe i szczególne.
Do pierwszej z powyższych grup możemy zaliczyć trzy testamenty – odręczny (holograficzny), notarialny i alograficzny. Z kolei wśród testamentów szczególnych tutaj wskazać na testament ustny, podróżny oraz wojskowy.
Testator może w każdej chwili odwołać sporządzony przez siebie oświadczenie woli. Co ważne, to zrobić w całości albo w części. W jaki sposób możesz odwołać testament? To bardzo proste, wystarczy bowiem, że sporządzisz nowy testament, wskazując w nim, że odwołujesz postanowienia zawarte w poprzednim. Możesz także zniszczyć dokument.
Mój dzisiejszy artykuł ma charakter bardzo ogólny. O testamentach można bowiem napisać zdecydowanie więcej. Zamierzam to uczynić za jakiś czas, w końcu dziedziczenie to niezwykle ważna sprawa z punktu widzenia rodziny.