Kim jest wykonawca testamentu? Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Dbanie o majątek jest niezwykle istotnym aspektem życia rodzinnego. Zgromadzone środki i prawa pozwalają bowiem zabezpieczyć przyszłość kolejnych pokoleń. Rozwiązaniem, które warto rozważyć w takiej sytuacji, jest testament. Dziś przyjrzymy się bliżej tej instytucji prawa cywilnego.

Czym jest testament?

Testament to nic innego jak czynność prawna dokonywana na wypadek śmierci. Ma ona na celu rozrządzenie majątkiem (aktywami i pasywami) testatora (osoby sporządzającej testament).

Testator, zwany też spadkodawcą, wskazuje w testamencie, kto i w jakiej części nabędzie pozostawiony przez niego spadek. Zgodnie z prawem może nim być wyłącznie osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, a więc jest pełnoletnia i nie została ubezwłasnowolniona. W tym miejscu pragnę podkreślić jedną rzecz – otóż nie ma możliwości sporządzenia testamentu łącznego, np. przez małżeństwo.

Rodzaje testamentów

W przepisach Kodeksu cywilnego przewidziano kilka rodzajów testamentów. Na mocy przepisów tejże ustawy możemy wyróżnić dwa typy testamentów – zwykłe i szczególne.

Do pierwszej z powyższych grup możemy zaliczyć trzy testamenty – odręczny (holograficzny), notarialny i alograficzny. Z kolei wśród testamentów szczególnych tutaj wskazać na testament ustny, podróżny oraz wojskowy.

Odwołanie testamentu

Testator może w każdej chwili odwołać sporządzony przez siebie oświadczenie woli. Co ważne, to zrobić w całości albo w części. W jaki sposób możesz odwołać testament? To bardzo proste, wystarczy bowiem, że sporządzisz nowy testament, wskazując w nim, że odwołujesz postanowienia zawarte w poprzednim. Możesz także zniszczyć dokument.

Mój dzisiejszy artykuł ma charakter bardzo ogólny. O testamentach można bowiem napisać zdecydowanie więcej. Zamierzam to uczynić za jakiś czas, w końcu dziedziczenie to niezwykle ważna sprawa z punktu widzenia rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *